osmanli FX
26.11.2015 16:07:19


Yrd. Doc. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU
Sayın Yrd. Doc. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'in Cevapladığı Sorular
Destek Hattına Verdiği Cevaplar (%0,72)
Sayın Yrd. Doc. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'ın yanıtladığı özel sorular burada listelenmemektedir. Özel sorulara verdiği cevap sayısı 117'dir.
Toplam 430 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..
Soru : Meme kanseri tanısı - 18.12.2013 13:02:50
Merhaba ;
Annem 51 yaşında ,ailede yakın ve uzak meme kanseri vakası yok.3 çocuğu var.

Annemin biyopsi sonucu ;
mikroskobik bulgular
Yaymalar selluer görünümde olup , perifik kan elemanları arasında yer yer belirgin nukleollu hiperkromatik nukleuslu ,nukleostoplazmik oranı artmış pleomorfik yapıda ve yer yer uniform yuvarlak nukleuslu oval ve yer yer plazmositoid şekilli tek tek ve coğu alanda grup yapmış bazı alanlarda tubul yapıları oluşturan tarzda organize olmuş epitel hücreleri ile arada spindle şekilli myoepitalyal hücreleri izlenmektedir.
yorum :sitolojik örnekler ,malignite lehine şüpheli olarak değerlendirilmiştir.kitlenin total eksizyonu önerilir.

TANI :ŞÜPHELİ YAYMA SAĞ MEME 2-3 HİZASI İAAB BİYOPSİ SONUCU

Mamamgrofi sonucu birads 2-3 çıkmıştı.Mikrakalfikasyonlarda dağınık görünümdeydi.


Doktor 2 memeyide komple almayı önerdi.Sizce bu sonuçlara göre 2 memede alınması gerekiyormu.İlaçlı mr da çekildi doktor buan göre bu öneriyi yaptı.

Bu sonuçlara göre kansermi ? Ne yapmamızı önerirsiniz.

Çok teşekkür ederim ..
Sanıyorum MRG sonucuna göre önerimi yapmıştım: Meme koruyucu cerrahi yani kısmi mastektomi uygundur.Bilgilerinize;saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Kalça ağrısı - 09.12.2013 01:42:58
Hocam, annemin birkaç aydır kalça ağrısı var, kendisinde bel fıtığı var yıllardır çift taraflı ama beli değil kalçası ağrıyor, fizik tedavi, mr çektirdi, sonucunda kalçada effüzyon çıktı, dr. bunun ağrı yapacağını söyledi, ağrıları hala var, benim korkum, biraz netten araştırıp kemik iliğine sıçrayan kanserlerde de bu tip ağrıların olabileceğini okudum ve çok korktum, kendisi 49 yaşında, şeker, tansiyon, obeziteye sahip, eğer kötü huylu bir şey olsaydı mr'da çıkar mıydı? Effüzyon hariç mr temiz çıktı.
Ayrıntılı bir MR daha çekilmesi uygun olacaktır. Bilgilerinize, saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Akciğer 3. evre şüphesi - 28.11.2013 10:58:13
Merhaba,

Babam 60 yaşında. Ankara Sanatoryum Hastanesi'nde akciğer sorunu ile ilgili yatmakta, yapılan tetkikler sonucunda akciğer 0,5x0,5 kiste rastlandığı görüldüğü söylendi, diğer organlarda sıçrama henüz belli değil fakat karaciğer üzerinde de kist olabileceğini ve 3. evrede olabilme ihtimali şüphesi var dedi doktorumuz, benim sorum şu, süreç bundan sonra nasıl, yardımcı olur musunuz, ameliyat mı, kemoterapi mi, radyoterapi mi? Görüşlerinizi yazarsanız saygılarımla.
Ben İzmirde görev yapıyorum. Prof. Dr. Kaan Oysul'a danışın lütfen. Saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Pet sonunucu açıklar mısınız - 19.11.2013 17:54:55
Baş boyun: Bilateral serebrum ve serebellumda inhomojen F-18 FDG tutulumu izlenmektedir. Mr ile değerlendirimesi önerilir. Solsevikal seviye 2A'dan basşlayıp sol servikal seviye 3,4,5A,6, sol supraklavikuler (tiroid sol lobunu iten ve ciltte simetrik sisliğe neden olan), sol süperfisyal servikal, sol infrakvikuler, sol derin aksiller, sol interpektoral ve sol aksiller bölgeyi dolduran multiple yer yer konglomere lenf nodlarında patalojik F-18 FDG tutulumları mevcuttur. (SUVmax:9.0). Tiroid glandı hiperdens olarak izlenmektedir. Batın: Karaciğer segment 7(SUVmax:5.0), sengment 4A(SUVmax:11.6), segment 6(SUVmax:2.8), sengment 3 (SUVmax:3.0) izodens parankimal lezyonlarda patalojik F-18 FDG tutulumları mevcuttur. Dalak alt pol inferiorunda izlenen yaklaşık 13,16 mm boyuttunda düzensiz sınırlı hipodens lezyondas patalojik F-18 FDG tutulumları mevcuttur. (SUVmax:6.6 ) Safra kesesinde kolelityazis izlenmektedir.Splenomegali mevcuttur.Her iki böbrekte double J kateteri mevcuttur. İskelet sistemi:Üst torakal vertebralarda ve C7 vertebrada belirgin olmak üzere tüm vertabral kolonda , her iki iliak kemik posteriorunda, sternumda , sklerotik( yer yer yumuşak doku komponenti olan) lenzyonlarda patalojik F-18 FDG tutulumları mevcuttur.(SUVmax:8,4). Sağ internal obturator kasda komşu asetabulum medial korteksine invazyon göstere yumuşak doku metastazı lezyonda patolojik F18- FDG tutulumu mevcuttur.(SUVmax:6,7) Sonuç : Opere serviks ca tanılı hastada Operasyon lojunda nüks hastalık saptanmamıştır. Sol servikal seviye 2A,3,4,5A,6 sol supraklavikuler, sol interpektoral , sol süperfisyal servikal , sol aksillada lenf modu metastazları, Mediastende , batında ve pelviste multiple konglomere lenf modu metastazlar Karaciğer metastazları Dalak alt pol inferiorunda metastaz, Yumuşak doku metastazları, Kemik metasstazları ile uyumlu PET\BT bulguları.
Yaygın hastalık... Tıbben fazla umut taşımadığımız bir durumda ne yazık ki hastanız.. Yorumlamayı tedavisini yapan arkadaşımız yapmalı düşüncesindeyim. Bilglerinize, saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Patoloji sonucunu yorumlar mısınız - 15.11.2013 22:58:35
Dayım 54 yaşında. Patoloji sonucunda tanı şu şekilde çıktı:
Benign bronş aspirasyon sitolojisi.
Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu, sağ alt lob fırça sitolojisi.
Benign tbiia sitolojisi, sağ alt lob.

EPİKRİZ: Biyopsi materyali çok küçük olup submukozada bir grup atipik hücre izlenmektedir, ıhk ile bu hücre grubunda boyanma saptanmamakla birlikte bulgular öncelikle adenokarsinom düşündürmektedir.
Bu ne demek oluyor acaba, tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada İzmir Dr. Suat Seren Göğüs hastanesinde patoloji yapıldı. Şimdiden teşekkür ederim.
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Patoloji ekibi Akciğer Kanserleri konusunda çok deneyimlidir. İleri tetkik ve gerek görülürse tedavinize aynı hastanede devam etmenizi öneririm.Bilgilerinize;saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Patoloji sonucunu yorumlar mısınız - 15.11.2013 22:58:35
Dayım 54 yaşında. Patoloji sonucunda tanı şu şekilde çıktı:
Benign bronş aspirasyon sitolojisi.
Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu, sağ alt lob fırça sitolojisi.
Benign tbiia sitolojisi, sağ alt lob.

EPİKRİZ: Biyopsi materyali çok küçük olup submukozada bir grup atipik hücre izlenmektedir, ıhk ile bu hücre grubunda boyanma saptanmamakla birlikte bulgular öncelikle adenokarsinom düşündürmektedir.
Bu ne demek oluyor acaba, tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada İzmir Dr. Suat Seren Göğüs hastanesinde patoloji yapıldı. Şimdiden teşekkür ederim.
İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Patoloji ekibi Akciğer Kanserleri konusunda çok deneyimlidir. İleri tetkik ve gerek görülürse tedavinize aynı hastanede devam etmenizi öneririm.Bilgilerinize;saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Lenf nodu - 12.11.2013 09:41:57
İyi günler, size daha önce lenf nodu ile ilgili soru sormuştum, babamın özel hastanede sol alt eksteemite arteriyel renkli doplerinde sol kasığında birkaç adet reaktif lenf nodu çıkmıştı, yaklaşık 15-20 gün sonra devlet hastanesinde başka bir doktor sol alt ekstremite deein ven sistemi renkli dopler çektirdi, burada lenf nodu yoktu, kafama takılan, acaba ikinci doktor sadece ayağına ve bacağına bakıp kasığa bakmadı mı, şüphede kaldım, sonra özel hastaneye tekrar gittik, babamın tekrar kasığından usg çekilmesini istedim, doktor da ayağının şişi indiyse gerek yok dedi, o esnada inmişti ama şu anda hala şiş ve lenfodem tanısı koydular, lenf kanseri olmasından korkuyorum, ne yapmalıyız?
Lenfanjit dediğimiz lenfatik sistemin iltihabi durumlarında o bölgede şişlik ve kızarıklık olur. Uzun süreli antibioterapi gerektirir. Size önerim uygun antibioterapi sonrası kasık bölgesine yönelik Ultrasonografi ve/veya Tomografi çektirmeniz olacaktır. » Devamı...
Soru : Çok acil karaciğer ve dalak büyümesi - 27.10.2013 00:27:38
İyi günler hocam, annemin usg sonucu 2005'te karaciğer ve dalak büyümesi tespit edildi. 2012'de tekrar usg çekildi, karaciğer 187, dalak 154 kısacası 7 sene içinde karaciğer büyümesi biraz artmış, dalak ise 4 mm. küçülmüş, şeker, tansiyon hastası, karaciğer yağlanması ve kilo sorunu da var. Wbc testleri hep normal, kansızlık çok hafif sadece normalin 4 altında, dr. ilaca gerek yok dedi, ast alt normal. (Eskiden ast alt yüksek çıkıyordu, bir ay önce her şeyi normal çıktı kan tahlilinde) hocam ben araştırmalarım sonucu yıkıldım, bu büyüme illa ki lösemi, lenfoma ya da karaciğer kanseri midir? Ateş, terleme gibi rahatsızlığı hiç yok, sırtı, karnı ağrımıyor, sadece bel fıtığı ve kalçada effüzyon sebebi ile ilgili olarak kalçası ağrıyor son birkaç aydır, hematoloji dr.umuz da yok bulunduğumuz ilde, hocam annem kanser mi? Şimdi yıkıldım ben, kronik lösemi 10 yıl yaşarmış, acaba annemde bu mu var diye düşünerek psikolojimi bozdum, annem ise şikayetim yok benim diyerek doktora gitmiyor, aydınlatır mısınız hocam? Yorumunuz çok önemli ayrıca periferik yaymayı aile hekimi, dahiliye ya da gastroenteroloji dr.u yapabilir mi devlet hastanesinde? ALLAH razı olsun hocam şimdiden.
Annenizin kilosunu yazmamışsınız. Vücut Kitle Endeksi 30 ve üzerinde olan kişilerde obesiteye bağlı karaciğer yağlanması ve (büyümesi) görülebilir. Bilgilerinize; saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Karaciğer ve safra yolu kanseri - 19.10.2013 15:59:02
Dinamik karaciğer BT
Segment 4-5 düzeyinde safra kesesi süperior komşuluğunda 6,8x5,4 cm. boyutlu heterojen kontrastlanan kitle izlenmiştir. Kitle portal venin segment 4 dalına invazedir. Safra kesesi fundusundan köken almış kese tümörü ya da metastaza ait olabilir. HCC olasılığı daha düşüktür.
Segment 6’da 7 mm. çaplı boyutlarının küçük olması nedeniyle spesifiye edilemeyen hipodens oluşum dikkati çekmiştir. Metastaz dışlanamamıştır.
Portal hilusta ve portokaval bölgede, büyüğü portokaval bölgede yaklaşık 2,5x2 cm. ölçülen metastatik lenfadenoapitiler izlenmiştir.
Omentumda, mezenterde ve çekumun serozal yüzünde metastatik yumuşak dokular izlenmiştir. Asit mevcuttur. Bulgular peritonitis karsinomatoza ile uyumludur. Sağ alt kadran peritoneal yüzde izlenen metastatik yumuşak dokular karın ön duvarı kaslarına inzave olmuştur.
Sol üreter proksimalinde yaklaşık 6-7 cm’lik segment boyunca uzanan ve üreter lümenini tama yakın tıkayan kitle izlenmiştir (üreter tümörü? metastaz?). Solda grade III hidronefroz izlenmiştir.
Sağ böbrek normaldir.
Sürrenal bezlerde kitle saptanmamıştır.
Dalak boyutu normaldir, parankimi homojendir.
Not: 120 ml. IVKM kullanılmıştır.
SONUÇ: Karaciğer segment 4-5 düzeyinde kitle (safra kesesi tümörü? metastaz?), segment 6’da 7 mm. çaplı boyutlarının küçük olması nedeniyle spesifiye edilemeyen hipodens oluşum (metastaz dışlanmamıştır), portal hilusta ve portokaval bölgede metastatik lenfadenopatiler, peritonitis karsinomatoza bulguları, sol üreterde kitle (üreter tümörü? metastaz?).
Hastanıza PET-BT çekilmesini ve sonucuna göre alınabilecek en kolay şüphe duyulan bölgeden biopsi yapılarak tanısının kesinleştirilmesini öneririm. Histopatolojik inceleme sonucuna göre kemoterapi uygulanabilir.Bilgilerinize;saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Meme ca evre kaçtır - 11.10.2013 20:12:53
İyi günler dr. bey, annem 68 yaşında. Kendi kendini muayene ile kitle 1.5 ay önce meme ca ameliyatı ile 2 cm. kitle çıkarıldı, patoloji sonucu metastaz görülmedi, tubul skor. 2 nükleer skoru. 3 mitoz skoru 3 toplam skor. 8 grad 3 insuti orani %15 gradeinsuti duktal karsinom lenfovaskuler invazyon görülmedi nekroz görülmedi meme derisi özellik görülmedi. Tümör hücrelerinin %100'ünde kuvvetli ıntranukleer boyanma görüldü (?) Hormonterapiyi (OSTROJEN RESEPTORU %100-PROGESTERON RESEPTORU %1) ER %90-PR%2-3 Cerb B2(-) Ki-67 % 80 Hormonterapiyi destekliyor, frozen sonucu metastaz görülmedi, bu durumda annemin durumu, evresi, tedavisi nedir? Annem kalp, tansiyon ve aort anevrizması olduğu için kemoterapi ve radyoterapi onaylamıyorlar, sizce nasıl bir yol izlemeli? Cevabınız için teşekkürler.
Annenizin patolojik inceleme raporuna göre değerlendirme yaparsak mevut yandaş hastalıklarını göz ardı edersek kemoterapi yapılmalıdır şeklinde önerim olurdu. Ancak kalp hastalığı, hipertansiyon ve aort anevrizması gibi yandaş hastalıkları olması nedeniyl » Devamı...
Toplam 430 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..

Mezuniyet Yılı : Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1991
Muayenehane Adresi :
Hastahane Adresi : MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ ANA BİLİM DALI
Diğer Adresi :
Muayenehane Telefonu :
Hastane Telefonu :
Diğer Telefon :
Faks :
Belgeler : 1991 EGE TIP FAKÜLTESİ MEZUNUYUM.AYNI FAKÜLTEDE 1998 YILINDA RADYASYON ONKOLOJİSİ A.D'DA İHTİSASIMI TAMAMLADIM.1998'DEN BU YANA DEVLET BÜNYESİNDE UZMAN DR. OLARAK ÇALIŞMAKTAYKEN EKİM 2015 İTİBARIYLA MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ A.D'DA YRD. DOÇ. DR. OLARAK GÖREV YAPIYORUM.
Web Adresi :
AKDKids Bornova
izmir anaokulu
www.akdkidsbornova.com
Okulum.org
Okullar ve Eğitim Hakkında Bilgi Paylaşımı
www.okulum.org
Kullanım Şartları
© 2000 - 2010 Mavi Piksel İnternet Çözümleri ve Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (232) 445 53 09 Telif hakları Mavi Piksel'e aittir.
İletişim | Forum
Doktor ve Sağlık Sitesi | Bebek Sağlığı | Tüm Gazeteler