27.11.2014 22:25:35


Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU
Sayın Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'in Cevapladığı Sorular
Destek Hattına Verdiği Cevaplar (%0,55)
Sayın Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'ın yanıtladığı özel sorular burada listelenmemektedir. Özel sorulara verdiği cevap sayısı 85'dir.
Toplam 309 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..
Soru : Gecikmiş tedavi - 13.11.2011 02:28:05
Babam lenfoma teşhisi sonrası 3 kür kemoterapi aldı, ışın tedavisine başlanacaktı ancak bahanelerle 2 ay geciktirildi. Şimdi tedavi gecikti denilerek yeniden kemoterapi vereceklerini ve hastanelerinde ışını veremeyeceklerini söylediler. Özele yönlendirdiler. Bu gecikme hastalığın ilerlemesine neden olmuş olabilir mi? Kitle son ped çekiminde 11 mm. çıktı. Doktorlar çok iyi olduğunu söylediler ancak sonradan boyun bölgesindeki kitlenin beyine yakın olduğundan ışına cesaret edemediklerini söylediler. Şimdi özele gideceğiz, bildiğim kadarıyla özel hastanelerde kanserli hastalar ücret ödemeden tedavi olabiliyorlar değil mi?
Babanızın tedavi planını bilmiyorum ancak 3 kür kemoterapiden sonra kemoterapiye devam kararı alınması yadırganacak bir durum değil.Lenfoma hastalarında kemoterapi kürleri tam yanıt alınana kadar sürebilir.8-10 küre çıkıldığı da olabilir. Beyine yakın ol » Devamı...
Soru : Kemoterapi takip süreci - 07.10.2011 13:07:18
Nişanlım 28 yaşında. 1,5 yıl önce sol testis tümörü tanısı ile ameliyat oldu, tümör, testis içinde bir kapsülle sınırlı. 1. evre ve seminom türdeydi, sonrasında yapılan tüm vücut tomografi incelemesinde sol eksternal iliak zincirde ve inguinal kanal giriminde patolojik boyuta ulaşmayan lenf nodu (en büyüğü 8 mm. ve 14 mm. çaplı) izlendi, tedavinin devamında 21 günde bir olmak üzere 3 kür kemoterapi yapıldı, lenf nodlarında çok az bir küçülme olmuştu, sonrasında takip önerdiler, şimdi her ay beta hcg + LDH+AFP kan tetkiklerini düzenli yaptırıyoruz, her 3 ayda bir de tüm vücut tomografi kontrolü oluyor, bir değişiklik yok, acaba bu mevcut lenf nodları ileride bir sıkıntı yaratabilir mi? Kontrollerimizi 6 ayda bire çıkarabilir miyiz? Doktorumuz senede bir takip (tomografi) de olur dedi ama ben de hemşireyim, biraz tereddütlerim oluyor, bilgilendirirseniz çok sevinirim, bir de sizin fikrinizi almak istedim, saygılarımla.
Evre 1 Seminom Testis Tümörü tanısı konmuş kişiye kemoterapi yapılmaz.Nişanlınızın hastalığının evresi sizin bildiğinizden ileri miydi acaba? Bence tedavinin gidişini ve takip programını ilgili hekim arkadaşa sormanız uygun olacaktır.Bilgilerinize,saygıl » Devamı...
Soru : Karnımda Büyüyen Bezeler??? - 16.09.2011 00:01:51
Ben 38 yaşında behçet hastasıyım ve çok ilaç kullanıyorum, kortizon dahil. Artrit nedeniyle. Ama son 3 aydır göbeğimin 3 parmak yukarısında hafif sağa doğru (karaciğer tarafı) 2 tane nohut gibi bir şey oluştu. Ama deriye çok yakın, yani derinlerde değil. Yani sanki bunlar deri altında gibi duruyor. Renk değişikliği yok. Dokunduğum an hafif bir acı hissediyorum. İkisi de hemen hemen yan yana. Bu arada uzun süredir, yemeklerden sonra şişkinlik ve gaz problemlerim de vardı. Şu an Arap ülkelerinden birinde geçici olarak görevdeyim. Aslında Türkiye'ye dönmeme henüz 3 ay var ama sizce bunlar ne olabilir, acil birşey varsa Türkiye'ye dönüş yapmalı mıyım? Aslında hafif bir karaciğer büyümem de vardı en son ulturasonda ama çok ciddiye almamıştım açıkçası ya da kalın bağırsakta olabilir mi? Yani çok tedirginim ve yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar. (Ben de sağlıkçı sayılırım lütfen açık bilgi verirseniz çok sevinirim.
Yazdığınız ve benim anlayabildiğim kadarıyla deri altında nodüller var.%99 olasılık Behçet hastalığı ve kullandığınız ilaçlara bağlı gelişmiş olabilir.Türkiye'ye acil dönmeniz gereken bir durum değil... Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Larenks kanser - 04.09.2011 18:52:58
Annem 1955 doğumlu ve 2004 yılında anevrizma teşhisiyle ameliyat oldu. 2011 Nisan ayında da larenks kanseri teşhisi kondu, ardından boynunda nefes alması için trakeotomi yapıldı, alınan biyopsi sonucu, makroskobik bulgular, en büyüğü 5.4.3 mm., en küçüğü 1.1.1 mm. boyutlarında 7 adat parçalı, yer yer kanamalı, gri renkli, beyaz doku; tanı, skuamöz hücreli karsinom, larenks punch biyopsi. 7 hafta radyoterapi ve 1 kemoterapi aldıktan sonra 1 ay geçti ve boynunda eskiye göre şişme ve sertlik oluştu zaman zaman inen ve tekrar şişen, hastahaneye uzak bir yerde yaşadığımızdan bu önemli bir işaret midir, yoksa radyoterapinin geç yan etkileri midir ve sizce yaşam süresi bu gibi kanser türlerinde nedir? Şimdiden teşekkür ederim doktor bey.
Sizin de yazdığınız gibi boyundaki şişmeler,doku sertleşmeleri radyoterapi sonrası gördüğümüz etkiler.Sizin hastanızda uzun yıllar sağkalım bekliyoruz ancak hastalığın yinelemesi mümkün.Ayrıca Larinks kanserli hastalarımızda ne yazık ki ( çoğunlukla siag » Devamı...
Soru : Kemoterapi gören hastanın yanında su çiçeği - 28.08.2011 14:43:13
İyi günler hocam.
Kayınpederim lenfoma teşhisiyle 2 kür kemoterapi almaya başladı. 5 Eylül'de 3. kürü alacak. Oğlum 8 yaşında ve su çiçeği çıkartıyor şu an. Kesinlikle yanına götürmüyoruz. Ancak aynı yaşta yeğenimiz, oğlumla, çıkarmadan önce ve çıkarttıktan sonra da hep birlikteydi. Yeğenimizin babamın yanına girmesi doğru mudur? Aynı tehlikeyi babam için oluşturmakta mıdır? Ciddi sonuçlara yol açacağını biliyorum su çiçeğinin. Ancak çocuk sürekli olarak yanında ve ben korkuyorum babama birşey olmasından. Cevaplarsanız çok sevinirim. İlginize teşekkürler şimdiden.
Yetişkinlerin büyük çoğunluğu Su Çiçeği geçirmiştir.Ancak hastanızın Bağışıklık Sistemi baskı altında olduğundan aktif hastalık geçiren çocuklarla karşılaştırmamanız uygun olacaktır.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Kanser - 26.08.2011 01:17:16
Merhaba hocom, annem meme ca akciğer metaztas hastası, son toraks bt tetkikinde kemik yapılarında yaygın osteodejeneratif değişiklikler izlenmiştir. 3. lumbal vertebra sol yarımında merkezi hipodens içinde noktasal tarzda sklerotik alanlar izlenen ilk planda hemanjiom lehine değerlendirilen 16 mm. çapında ölçülen lezyon izlenmiştir. 1. torakal vertebra sağ yarımında 10 mm. çapnda ve 12. torakl vertebra sağ yarımında 6 mm. çapında litik alanlar izlenmktedir yazıyor, yorumlarsanz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.
Torakal vertebra MRG çektirmenizi öneririm.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Radyoterapi yanıkları - 13.08.2011 16:38:10
Annem 3 hafta önce radyoterapi aldı. 5 yıl önce meme Ca iken yeni öğrendiğimiz kadarıyla kemik metastazı tespit edildi. Aldığı 14 seans radyoterapi öyle çok yan etki yaptı ki. İshali bir ay geçmedi, gaz sancısı, bulantı vs. bunları atlattı ancak bu defa da göbek hizasında radyoterapi sırasında yanan kısımlar açık yaraya dönüşmeye başladı. Haftasonu olunca da hiçbir yere ulaşılamıyor ne yazık ki. Yaraların daha da açılmasından korkuyorum. Özellikle cildin kıvrım yaptığı göbek hizasında ve kasıklarda yaralar var şu anda. Pazartesi onkoloğuna gideceğiz zaten ama haftasonunu rahat geçirmesini nasıl sağlayabiliriz? Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Tedavinizi yönlendiren Onkolog meslektaşımız gereken tedaviyi uygulayacaktır.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Radyoterapi yanıkları - 13.08.2011 16:38:10
Annem 3 hafta önce radyoterapi aldı. 5 yıl önce meme Ca iken yeni öğrendiğimiz kadarıyla kemik metastazı tespit edildi. Aldığı 14 seans radyoterapi öyle çok yan etki yaptı ki. İshali bir ay geçmedi, gaz sancısı, bulantı vs. bunları atlattı ancak bu defa da göbek hizasında radyoterapi sırasında yanan kısımlar açık yaraya dönüşmeye başladı. Haftasonu olunca da hiçbir yere ulaşılamıyor ne yazık ki. Yaraların daha da açılmasından korkuyorum. Özellikle cildin kıvrım yaptığı göbek hizasında ve kasıklarda yaralar var şu anda. Pazartesi onkoloğuna gideceğiz zaten ama haftasonunu rahat geçirmesini nasıl sağlayabiliriz? Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Bu tip radyoterapi yanıkları yaz aylarında terleme daha fazla olduğundan daha sık ve şiddetli görülür.Yapılması gereken katlantı yerlerinde cildin birbirine temas edip tahriş etmesini önlemek olmalıdır.Bu amaçla katlantıların içine tahriş olan bölgeye Riv » Devamı...
Soru : Sol mammografi sonucunun değerlendirilmesi - 05.08.2011 22:24:07
İyi günler, annem 55 yaşında. 1,5 yıl önce sağ meme ca teşhisi ile göğsünün biri alındı, sol momografisinde (kontrol) şunu yazmaktadır.
Sol memeye yönelik CC ve MLO poziyonda grafiler elde olunmuştur.
Sol tarafta fibroglandüler yapılarda zayıf liposkleroze meme paterni izlenmektedir.
Cilt, cilt altı yağ planları, papilla, papilla/areola normal görünümündedir.
Fibroglandüler yapılar üzerine süperpoze düzensiz ve spiküle konturlu opasiter lezyon veya grup oluşturma eğilimi gösteren mikrokalsifikasyon kümesi tanımlanmamaktadir.
Aksiller bölgede birkaç adet lenf nodu izlenmektedir.
Sonuç:
Fibroglandüler yapılardan zayıf liposkleroze meme paterni.
Eski incelemeleri il korelasyon meme usg ile değerlendirilmesi.
Bu sonuç hakkında durum bilgisi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim, iyi günler.
Raporunuzun sonuç kısmında yazdığı üzere Meme Ultrasonografisi çektirmenizi öneririm.Eğer var ise eski tetkiklerinizle karşılaştırma yapılmalıdır.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Onkoloji metastaz - 29.06.2011 14:01:09
Merhaba, yakın bir akrabamın film raporunda yazan bilgiler şu şekildedir. 'Kalvaryal kemik yapılarında ve görüntü alımına giren servikal kemiklerde diffüz kemik iliği metastazı ile uyumlu olabilecek bulgular mevcuttur.' Bunun ne anlama geldiğini açıklarsanız sevinirim, saygılar.
Yazdığınız rapor bütününbir parçası olarak tek başına çok anlamlı olmayabilir.Ancak kemik iliği metastazı demek vücuttaki bir kanser odağının kemiklere yayılmış olması demektir.Hastalığın son evreye geldiğini belirtir.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Toplam 309 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..

Mezuniyet Yılı : Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1991
Muayenehane Adresi :
Hastahane Adresi : İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hast.R. Onkolojisi Yeşilyurt İzmir
Diğer Adresi : CYBERKNIFE ROBOTİK RADYOCERRAHİ ÜNİTESİ
Muayenehane Telefonu :
Hastane Telefonu : 0(232) 244 44 44 Dahili 2483
Diğer Telefon : 0(232) 244 44 44 DAHİLİ 1533
Faks : 0 232 243 15 30
Belgeler : 1991 EGE TIP FAKÜLTESİ MEZUNUYUM.AYNI FAKÜLTEDE 1998 YILINDA RADYASYON ONKOLOJİSİ A.D'DA İHTİSASIMI TAMAMLADIM.1998'DEN BU YANA DEVLET BÜNYESİNDE UZMAN DR. OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.<br>
Web Adresi :
Bursa Lazer Epilasyon
Sağlıklı Güvenli Hizmet
www.esteslim.com
AKDKids Bornova
izmir anaokulu
www.akdkidsbornova.com
Kullanım Şartları
© 2000 - 2010 Mavi Piksel İnternet Çözümleri ve Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (232) 445 53 09 Telif hakları Mavi Piksel'e aittir.
İletişim | Forum
Doktor ve Sağlık Sitesi | Bebek Sağlığı | Tüm Gazeteler