04.08.2015 20:48:05


Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU
Sayın Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'in Cevapladığı Sorular
Destek Hattına Verdiği Cevaplar (%0,67)
Sayın Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU'ın yanıtladığı özel sorular burada listelenmemektedir. Özel sorulara verdiği cevap sayısı 111'dir.
Toplam 393 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..
Soru : Laboratuar sonuçlarını değerlendirip çıkarım yapma - 03.03.2013 19:52:33
Hocam iyi günler, dedem 75 yaşında. 2 yıl önce göğüs ağrısı ve balgamda kan şikayetiyle doktora göründü, parça alındı ve biyopsi yapıldı, akciğerindeki kitle temiz çıktı. Geçen hafta tekrar hastahaneye aynı şikayetlerle gitti ve röntgen sonucunda kitlenin yayıldığı görüldü, kitle 5 cm. ve pet yapılması istendi, yayılma testiymiş. Yeni kitlede herhangi bir yayılma çıkmadı ama doktorlar tecrübelerine dayanarak bunun küçük hücreli kanser tipi olduğunu söylediler. Biyopsi yapıldı ama henüz sonuç gelmedi. Dedemin laboratuar sonuçlarında glukoz 168 (min: 70-max 109), ca-72-4 hormonu 1.41 (min 5.6-8.2) APPT 19.5 (min 25-35), hemogram, sedimantasyon, idrar, seroloji normal değerlerde. Bu sonuçlara bakarak bir çıkarımda bulunabilir misiniz? Yani kanser olmama ihtimali var mı?
Biopsi sonuçlarını beklemek gerekir. Bilgilerinize, saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Troid soğuk nodül sol lob ilgilenirseniz sevinirim - 28.02.2013 13:59:10
Annemde troid soğuk nodül bulunmaktadır.
Klinik bilgi:
Sol lob orta kesimde 6x4 mm. kaba kalsifiye izoekoik nodülden İİAB örneği.
Makroskobi:
5 adet yayma preperat.
Tanı:
Kolloid materyal seyrek follikül epitel hücreleriç
Bethesda klasifikasyonu-nondiagnostik
Sol lob
Sitoloji ince iğne aspirasyonu.

Bilgilendirmenizi rica ederim, ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Yakın klinik takip gerekir. Operasyon uygun olmayabilir. Zaten Tiroid fonksiyonlarının da normal olduğunu düşünüyorum. Bilgilerinize, saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Akciğer kanseri olabilir mi - 19.02.2013 10:14:41
Hocam iyi günler, dedem 75 yaşında. 2 yıl önce göğüs ağrısı ve balgamda kan şikayetiyle doktora göründü, parça alındı ve biyopsi yapıldı, akciğerindeki kitle temiz çıktı. Geçen hafta tekrar hastahaneye aynı şikayetlerle gitti ve röntgen sonucunda kitlenin yayıldığı görüldü, kitle 5 cm. ve tet yapılması istendi, yayılma testiymiş. Sorum şu, sadece bu test sonucuyla kitlenin kesinlikle kanser olduğu sonucuna ulaşılır mı yoksa ayrıca tekrar bronkoskopi, biyopsi de yapmak gerekir mi ya da balgam testi?
Enfeksiyon da PET-BT de tümör olarak değerlendirilebilinir. Biopsi hem tanıyı kesinleştirir hem de ileriki tedavisi için (KT) gerekir. Bilglerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Akciğer kanseri olabilir mi - 19.02.2013 10:14:41
Hocam iyi günler, dedem 75 yaşında. 2 yıl önce göğüs ağrısı ve balgamda kan şikayetiyle doktora göründü, parça alındı ve biyopsi yapıldı, akciğerindeki kitle temiz çıktı. Geçen hafta tekrar hastahaneye aynı şikayetlerle gitti ve röntgen sonucunda kitlenin yayıldığı görüldü, kitle 5 cm. ve tet yapılması istendi, yayılma testiymiş. Sorum şu, sadece bu test sonucuyla kitlenin kesinlikle kanser olduğu sonucuna ulaşılır mı yoksa ayrıca tekrar bronkoskopi, biyopsi de yapmak gerekir mi ya da balgam testi?
İlk alınan biopsi sonucunun bilinmesi gerekir. Yayılma enfeksiyona (Tüberküloz v.b ) olabilir. Kansere bağlı şüphenin de giderilmesi açısından biopsi uygun olabilir. Bilglerinize, saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Pet ct sonucu - 09.02.2013 15:31:44
Sayın yetkili
13 yıl önce testis tümörü nedeniyle ameliyat oldum. 3 kür bep aldım.
Patalaji teratokarsinoma
Son çektiğim tomografide 2,2*1,7 am mezenter düzeye len nodu çıktı.

Üroloji bölümü kan tahlilleri afp, bhcg, ldh ok dedi, konsye gitti ve sonuç testis tümörü ile ilgisi yok dendi.
Bunun üzerine genel cerrahiye gittim. Bu sefer pet ct filmi çektirmeye gönderdiler. 2 hafta sonra çektirdim.
Sonuç:
Eş zamanlı bt'de abonomende mezenter yağ planları arasında izlenen en büyüğü 1,2*0,7 Cm boyutunda lenf nodu çevre dokular ile eş ve düşük düzeyde artmış 18 f fdg tutulumu izlenmektedir (suv(maks3,2) çıktı.
Dalak hilusunda Bt görüntülerinde yaklaşık 1,3 cm çaplı aksesuar dalak ile uyumlugörünümmevcuttur.
Sağ akciğer alt lob süperior segmentte subplevral yerleşimli BT Görüntülerinde izlenen milimetrik nodüler opasitede çevre doku ile eş düzeyde 18 F –FDG tutulumu izlenmektedir.
Seberal ve Seberallar gri kortikal alanlarda beklenen düzey ve simetride ,boyunda ,tıraksta ,mediatensede, batın ve pelviste diğer alanlarda fizyolojik 18 FDG dağılımı izlenmiş olup malignite ile uyumlu olabilecek nitelikte hipermetabolk odak izlenmemektedir.
Yorum/ Sonuç:
Abdomende emzenter yağ planları arasında izlenen büyüğü 1,2 cm*0,7 cm boyutundaki lenf nodlarında çevre dokular ile eş ve düşük düzeylerde artmış 18 F –FDG tutulumları izlenmekte olup
Metastastik süreçler ilişkili olabilecekleri düşünülmüştür.
Abdomende PET-BT ye göre şüpheli Lenfadenopati (metastatik?) mevcut. Bu şüpheli durumun aydınlatılabilmesi için biopsi yapılması gerekir. Biopsi sonucuna göre tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Pet ct sonucunun değerlendirilmesi - 08.02.2013 15:04:00
Hocam merhabalar;
Annem yaklaşık 2 yıldır sürekli karın ağrılarından şikayetçiydi ve ağrılar oldukça şiddetliydi. Annem yaklaşık bir yıl önce karın bölgesinden ameliyat oldu ve o bölgeden biyopsi alındı. Yapılan patolojik çalışmalarda (ki 3 farklı laboratuvarda çalıştırdık patolojileri) sürekli iyi diferansiye epiteloid mezotelyoma sonucu çıktı. Yaklaşık 4 ay önce yine şiddetli ağrılarla hastaneye götürdük ve tekrar açık biyopsi alındı. Bu defa sonuç malign mezotelyoma çıktı. Ardından da PET CT çekildi. Aynı patolojileri dış merkezli de yaptırdık ve sonuç ''malign epitelyal tümör'' olarak rapor edildi.
Anneme 3 kür CİSPLATİN ve ALİMTA kombinasyonundan oluşan 21 günde bir kemoterapi uygulandı. Bu üç kürden sonra PET CT çekildi. Eğer vaktinizi almıyorsam bize çekilmiş olan PET CT sonuçlarını açıklayıcı bir şekilde yarumlayabilir misiniz?

PET CT SONUCU:
BAŞ-BOYUN İNCELEMESİNDE: Sağ superior huguler 1.7 cm lenf nodu hipermetabolik (SUVmax 4.4) yapıdadır. (yeni bulgu) Baş boyun bölgesinde patolojik FDG tutulumu saptanmamıştır.

TORAKS İNCELEMESİNDE: Mediastende sağ paraaortik, aortikopulmoner pencerede, subkarinal, bileteral hiler multiple hipermetabolik (SUVmax 10.4) lenf nodları benzer şekilde gözlenmiştir. (HOCAM BURDAN DAHA ÖNCE PARÇA ALINMIŞTI VE PATOLOJİ SONUCU ''REAKTİF LENF NODLARI'' ŞEKİLNDE RAPOR EDİLDİ) Akciğer parankim alanlarında ve mediastanal alanda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
ABDOMİNAL İNCELEMEDE: Karın ön duvarında orta hattın sağında izlenen hipermetabolik dansite artış alanının metabolik aktivitesinde azalma (SUVmax 5.7) gözlenmiştir. Renal seviyede anteriorda solda izlenen hipometabolik loküle sıvı benzer şekilde gözlenmiştir. Karaciğerde segment 4'te izlenen sınırlı hipodens hipometabolik alan benzer şekilde gözlenmiştir. Abdomende ve peilviste izlenen nonmetabolik serbestsıvının yaygınlığında azalma gözlenmiştir. Abdominal bölgede karaciğer, sürrenal gland, lenf nodları ve diğer alanlarda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.
KAS -İSKELET SİSTEMİ İNCELEMESİNDE: Değerlendirme alanına giren bölgelerde, kemiklerde ve diğer yumuşak dokuda patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir.

SONUÇ: -Sağ superior jugulr 1.7 cm çaplı hipermetabolik lenf nodu
-Mediastende multiple hipermetabolik lenf nodları
-Karın ön duvarında orta hattın sağında hipermetabolik dansite artış alanı.

Hocam bu PET CT den sonra aynı ilaçlardan oluşan 3 kür daha planlandı. Bu PET CT sonuçlarına baktığımızda durum nedir? Yardımcı olarsanız çok mutlu oluruz.
Teşekkür ederim. Saygılarımla.
Şimdi yazdıklarınızdan yorumlayabildiğim kadarıyla Mezotelyoma tanısı kesin. Ancak önceki biopsilerde reaktif olarak raporlanan lenf bezleri PET-BTye göre "malign" rapor edilmiş. Bu durumda hastalığın yinelediğini düşünerek ve daha önce 3 kür il » Devamı...
Soru : Tiroid - 08.02.2013 00:07:36
Hocam merhaba, annem papiller tiroid ca tedavisi gördü, radyoiyot olarak 15 gün oldu, boynunda hep ağrı var, bu normal mi, bu ağrı ne zaman geçer? Bir de sizden öğrenmek istediğim, atomdan sonra kötü hücreler kaybolmuş mudur? Doktor film çekti, iyi dedi, iki ay sonra tekrar gel dedi ama bu ağrı kafamı karıştırdı, acil cevap hocam, teşekkürler.
Boyundaki ağrıların radyoaktif iyot tedavisine bahlı olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa geçirilmiş operasyona bağlı olabilir.Bu da normaldir. İki ay sonraki değerlendirme sonrası yanıt değerlendirmesi yapabiliriz.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Akciğer kanseri - 06.02.2013 20:12:27
Merhaba, ben babamın hastalığı hakkında bir şeyler sormak istiyorum.
Benim babam geçen sene akciğer kanserine yakalandı ve ameliyat oldu ve uzun süre, 3 ay kadar kemoterapi aldı. Temmuz gibi bitti ve Ekim aylarında beyinde ödem oluşmuş ve ışın tedavisi aldı, bununla birlikte psikolojisi bozuldu ve akli dengesi gitti. Zatürre oldu ve hastaneye yattı ve 2 ay 1 hafta da yoğun bakımda yattı, orada da mikrop kapınca durum kötü oldu ve o zamandan beri ayağa kalkamıyor, yatmaya alıştığı için ne yapmalıyız? Direnci hiç yok, doğru düzgün yemek de yemiyor, yaşı 47, yardım edin.

Klinik tanı, akciğer adenokarsinomu(C34.0) + beyin metastazı (C71.0) +kemik metastazı(C79.5)+Solunum yetmezlği(L89)+Dekubit Ülseri(L89)+İdrar inkontinası (R32)
Keşke size umut verici şeyler yazabilseydim. Ancak babanıza tıbben yapabilecek hiç bir şey kalmamış. Umarım durumu daha kötüye gitmez. Size sabır ve metanet diliyorum. Saygılarımla. » Devamı...
Soru : Akciğer kanseri - 06.02.2013 20:12:27
Merhaba, ben babamın hastalığı hakkında bir şeyler sormak istiyorum.
Benim babam geçen sene akciğer kanserine yakalandı ve ameliyat oldu ve uzun süre, 3 ay kadar kemoterapi aldı. Temmuz gibi bitti ve Ekim aylarında beyinde ödem oluşmuş ve ışın tedavisi aldı, bununla birlikte psikolojisi bozuldu ve akli dengesi gitti. Zatürre oldu ve hastaneye yattı ve 2 ay 1 hafta da yoğun bakımda yattı, orada da mikrop kapınca durum kötü oldu ve o zamandan beri ayağa kalkamıyor, yatmaya alıştığı için ne yapmalıyız? Direnci hiç yok, doğru düzgün yemek de yemiyor, yaşı 47, yardım edin.

Klinik tanı, akciğer adenokarsinomu(C34.0) + beyin metastazı (C71.0) +kemik metastazı(C79.5)+Solunum yetmezlği(L89)+Dekubit Ülseri(L89)+İdrar inkontinası (R32)
Gerçekten de bir mucizeye tanıklık ediyorsunuz..Kordeksa ilacı bir süreliğine hastaya iyi gelebilir ama uzun süreli kullanımı sonucu başkaca sıkıntılar oluşabilir.Kesilmesi veya azaltılması halinde ise derin halsizlik yapar.Bilgilerinize,saygılarımla.. » Devamı...
Soru : Akciğer kanseri - 06.02.2013 20:12:27
Merhaba, ben babamın hastalığı hakkında bir şeyler sormak istiyorum.
Benim babam geçen sene akciğer kanserine yakalandı ve ameliyat oldu ve uzun süre, 3 ay kadar kemoterapi aldı. Temmuz gibi bitti ve Ekim aylarında beyinde ödem oluşmuş ve ışın tedavisi aldı, bununla birlikte psikolojisi bozuldu ve akli dengesi gitti. Zatürre oldu ve hastaneye yattı ve 2 ay 1 hafta da yoğun bakımda yattı, orada da mikrop kapınca durum kötü oldu ve o zamandan beri ayağa kalkamıyor, yatmaya alıştığı için ne yapmalıyız? Direnci hiç yok, doğru düzgün yemek de yemiyor, yaşı 47, yardım edin.

Klinik tanı, akciğer adenokarsinomu(C34.0) + beyin metastazı (C71.0) +kemik metastazı(C79.5)+Solunum yetmezlği(L89)+Dekubit Ülseri(L89)+İdrar inkontinası (R32)
Uzun süreli kortikostreoid ( Kordeksa ) kullanılması enfeksiyonlara yatkınlığı arttırabilir. Ayrıca ilerlemiş kanser olgularında paraneoplastik sendromuna bağlı olarak da terlemeler olabilir. Bilgilerinize, saygılarımla. . » Devamı...
Toplam 393 cevap. Sayfa :  
..

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

..

Mezuniyet Yılı : Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1991
Muayenehane Adresi :
Hastahane Adresi : İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hast.R. Onkolojisi Yeşilyurt İzmir
Diğer Adresi : CYBERKNIFE ROBOTİK RADYOCERRAHİ ÜNİTESİ
Muayenehane Telefonu :
Hastane Telefonu : 0(232) 244 44 44 Dahili 2483
Diğer Telefon : 0(232) 244 44 44 DAHİLİ 1533
Faks : 0 232 243 15 30
Belgeler : 1991 EGE TIP FAKÜLTESİ MEZUNUYUM.AYNI FAKÜLTEDE 1998 YILINDA RADYASYON ONKOLOJİSİ A.D'DA İHTİSASIMI TAMAMLADIM.1998'DEN BU YANA DEVLET BÜNYESİNDE UZMAN DR. OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.
Web Adresi :
AKDKids Bornova
izmir anaokulu
www.akdkidsbornova.com
Okulum.org
Okullar ve Eğitim Hakkında Bilgi Paylaşımı
www.okulum.org
Kullanım Şartları
© 2000 - 2010 Mavi Piksel İnternet Çözümleri ve Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (232) 445 53 09 Telif hakları Mavi Piksel'e aittir.
İletişim | Forum
Doktor ve Sağlık Sitesi | Bebek Sağlığı | Tüm Gazeteler