01.08.2015 12:42:42


Uzm. Dr. Moris Şen
Sayın Uzm. Dr. Moris Şen'in Cevapladığı Sorular
Destek Hattına Verdiği Cevaplar (%3,37)
Sayın Uzm. Dr. Moris Şen'ın yanıtladığı özel sorular burada listelenmemektedir. Özel sorulara verdiği cevap sayısı 584'dir.
Toplam 1942 cevap. Sayfa :  
..

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

..
Soru : Kronik gastrit - 10.03.2015 02:29:45
Merhaba annem için öncelikle incelemeniz için endoskopi biyopsi sonuçlar şunu göstermekte; mide/ gönderildiği alan antrum angulus korpus, (gastrit; kronik kronik, kronik) (aktivit; şiddetli şiddetli orta), (atrofi; hafif, hafif, hafif),(intestinal metaplazi; yok). (Erozyon yok). (Ülser yok) (rejenenatif hiperplazi yok) (polip yok) (tümör yok), açıklamalar; mideye ait doku örnekleri tanı: helicobakter pylorı gastriti. yorum; izlenen gastrit kronik gastrit niteliğindedir), bunun için sorum şudur mıkrobu yok etme ve asiti hangı etkılı ilaçlarla azaltabılırız? Endoskopi öncesi 2 ay asit azaltıcı üçlü paket şeklinde ilaç bir kez, Lansor henüz ikinci kutusuna yeni geçildi bir de mide bulantısı için ilaç verildi, endoskopi sonucu için doktora haftaya gidilecek yalnız o zaman kadar ilaç önerir misiniz? Doktor endoskopi biyopsisi hemen sonrası doktor sonuca kadar bişey yazmadı antibiyotik yazması gerekmez miydi ve annem şuan sadece mide bulantısı için ilaç ve Lensor kullanmakta ve ona rağmen mide bulantısı devam etmekte ve boğazında ağrılar devam ediyor ve biraz da ağızda aft var endoskopi sonrası enfeksiyon olabilir diye 1 hafta Croxsilex kullandı ama hala aft devam ediyor şikayetleri bunlar ayrıca önemli bir not aileden kalıtsal anne mide kanserinden vefat etti ve kardeşlerinin hepsinde mide problemi var, aydınlatırsanız mutlu olurum.
yanıtladım iki kez gelmiş? » Devamı...
Soru : Sarılık - 09.03.2015 17:12:41
Merhaba doğuştan dubin jochson rahatsızlıgım var göz akım aşırı derecede sarı, göz akını beyazlatıcı giderici herhangi damla ya da ilaç var mı?
Benim bildiğim yok » Devamı...
Soru : Eş cinselim kanımda kesin olarak virüs var mıdır? - 08.03.2015 14:03:22
Merhabalar, ben eş cinselim. 17 şubatta 18 yaşımı tam olarak doldurdum. Bugün oturduğum ilçeye Kızılay geldi kan toplamak için, benim de küçüklükten beri hayalim 18 yaşına girip kan bağışlamaktır. 169 Kızılay merkezini aradım konuştum adamla eş cinsel olduğum için kanunen yasakmış kan bağışlamam, ben hastaneye gidip kanımı kontrol ettirsem eş cinsel olduğum belli olur mu? Kanımda virüs bulundu diyelim o virüsü yok etmenin bir yolu var mıdır? Hastanede hangi bölüme görünmeliyim kan tahlili için? 2-3 kez anal ilişkiye girmiştim kendimden utanıyorum şuan, lütfen yardımcı olun.
Kendinden utanacak bir durum yok. Cinsel tercih kimsenin onayına bağlı değil. Virüs falan da belli olması diye bir şey yok. Hiv ve hepatit b ve c için test edilebilirsiniz. Bunların eşcinsellikle ilgisi de yok. Herkesde çıkabiliyor. » Devamı...
Soru : Karnın alt bölümünde şiddetli kasılma - 07.03.2015 10:26:28
İyi günler,
Büyük tuvalete çıkmam gerektiği zamanlarda karnımın alt orta bölgesinde (mesane bölgesi) şiddetli ağrı oluyor. Bıçak saplanması şeklinde. Tuvaletimi yaptıktan sonra ağrı kesiliyor. İdrarımda veya dışkıda herhangi bir değişiklik yok. Bu şikayetim yaklaşık 15 gündür mevcut. Zaman zaman çok şiddetli kimi zaman daha hafif olmakta.

Diabet ve tansiyon hastasıyım. Son bir aydır yaşantımda hiç değişiklik olmadı.

Sebebi ne olabilir?
Şimdiden teşekkür ederim.
Barsak kasılmaları herhalde. Yine de baktırıp bir idrar ve dışkı tetkiki uygun olur » Devamı...
Soru : Bağırsak düzensizlikleri - 07.03.2015 00:32:59
İyi günler, bende 2 yıldır basur hastalığı var bazen dışkılarken kan geliyor makattan dikkat ettiğim zamanlarda sorun olmuyor fakat geçenlerde faranjit iltihabı nedeniyle doktora gittim orada reflüm de çıktı sanırım doktor bey 1 tane mide koruyucu verdi daha sonrasında ise antibiyotik ama bu ilaçlar sanırım bağırsaklarımın düzenini bozdu, eskiden de dışkımda siyah olurdu zaman ama şu son günler bir gün kahverengi yani normal bir gün kalem gibi ince bir başka gün kırmızı renk ishal gibi kanlı gibi geliyor, bağırsak kanserinden şüpheleniyorum sizce ne yapmalıyım yaşım 33 bu gibi şeyler normal mi, kilom ise 63-65 aralığında gün gün değişiyor metabolizmam çok hızlı olduğu için, ne yapmam gerekiyor sizce?
Colon muayenesi olup tanıyı kesinleştirmeli ve gerçekten basur ise ameliyat olmalısınız » Devamı...
Soru : Endoskopi sonucu - 06.03.2015 13:56:15
KLİNİK ÖN TANI: Görh, kös disfonksiyonu, süperfisyel gastrit
MAKROSKOPİ: Mideden alındığı bildirilen, 2 adet herbiri 3 mm çapında, kirli beyaz renkte mukozal biyopsi materyalleri tamamı tek kasette takibe alındı.
MİKROSKOPİ: Mide biyopsisinde lamina propriadqa mononükleer yangısal hücre infiltrasyonu izlenmekte olup, bazı alanlarda polimorf nüveli lökositlerin epiteli infiltre ettği ve destrüksiyona uğrattığı izlenmiştir, goblet hücreleri ile karakterli intestinal metaplazi mevcuttur, displazi ve atrofi bulgusuna rastlanmamıştır.
TANI: Aktivite gösteren kronik gastrit ve intestinal metaplazi; mide endoskopik biyopsi
YORUM: Toluidin blue özel boyasında HPLO (+++) saptanmıştır. Mide şikayetiyle doktora gittiğimde endoskopi olmamı söylediler ve sonu bu vermiş oldukları ilaçlar ise biraz ağır geldi bana endoskopi sonucunu yorumlarsanız sevinirim.
Mikrobik özellili bir gastrit varmış » Devamı...
Soru : Tiroid gland rdus incelemesi - 06.03.2015 13:39:53
Sol tiroid lobunu tama doldurup isthmusa uzanım gösteren yaklaşık 30x18x34 mm boyutlarında hipoekoik heterojen nodül mevcuttur, sağ tiroid lobda büyüğü alt polde yaklaşık 4 mm çapında olmak üzere birkaç adet nodül izlenmiştir, usg sonucunu değerlendirir misiniz? Yemek borusuna elimle dokununca çok acıyor, ilk defa usg çekindim.
Tiroid bezinizde nodül varmış » Devamı...
Soru : Troid ultrasonu - 06.03.2015 01:54:32
Hocam tiroid ultrason sonucunu yorumlar mısınız? Saygılarımla.
SONUÇ: Tiroid sol lob süperiorda 6.5 x3 mm boyutlu hipoekoik nodül izlenmiştir.
Tirod sol lob inferiorda 11x7.5 mm boyutlu izoekoik nodül izlenmiştir.
İstmus komşuluğunda 23x11 mm boyutlu solid nodül dikkati çekmiştir.
Tiroid glandının parankim ekosu heterojen olup boyutları hafif küçülmüştür (sağ AP: 9 mm , sol AP: 9.5 mm) .
Tiroid nodülleri varmış. Bunların 20mm den büyük olanlar ciddiye alınır » Devamı...
Soru : Ense arkasında şişlik - 05.03.2015 20:22:59
Hocam merhaba ben 35 yaşındayım. Temmuz 2014'te kötü huylu nodül sebebiyle tiroid ameliyatı oldum ve tiroidim alındı. Radyoaktif iyot tedavisi için 25 aralıkta hastaneye yattım. Tedaviden 1 hafta sonra tüm gerekli filmler çekildi ve kan tahlili yapıldı, her şey normal çıktı. Fakat 1 hafta önce iki kulağımın da arkasında ve 2 cm yakınında toplam 4 tane nohut büyüklüğünde şişlik oluştu. Sonrasında da boynumun sol yanında bu şişlik meydana geldi, şişliklere bastırdığımda acı veriyor. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz? Bu durum olağan mıdır yoksa şüphe verici midir? Şimdiden teşekkür ederim.
Şüphe vericidir. Lenf bezleri için baktırmak gerekir » Devamı...
Soru : Nodül - 03.03.2015 14:20:57
* Her iki lob konturları lobüle, parankim ekoları hafif artmış, parankim kaba ve heterojen görünüm. * Sol tiroid lobunda yaklaşık olarak 8 mm çapında iç basıncı düşük ve içerisinde iki adet hiperekojen solid komponetin izlendiği kistik nodül. Histopatolojik verifikasyon önerilir. * Sağ servikal zincirde büyüğü 11 mm, sol servikal zincirde büyüğü 15 mm, oval şekilli, ekojen hilusları izlenen birkaç adet reaktif lenf nodları, nedir hocam açıklar mısınız?
tiroid bezinizde nodül ve yakınında lenf bezleri bulunduğu söyleniyor » Devamı...
Toplam 1942 cevap. Sayfa :  
..

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

..

Mezuniyet Yılı : EUTF 1982
Muayenehane Adresi :
Hastahane Adresi :
Diğer Adresi :
Muayenehane Telefonu :
Hastane Telefonu :
Diğer Telefon :
Faks :
Belgeler :
Web Adresi :
AKDKids Bornova
izmir anaokulu
www.akdkidsbornova.com
Okulum.org
Okullar ve Eğitim Hakkında Bilgi Paylaşımı
www.okulum.org
Kullanım Şartları
© 2000 - 2010 Mavi Piksel İnternet Çözümleri ve Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (232) 445 53 09 Telif hakları Mavi Piksel'e aittir.
İletişim | Forum
Doktor ve Sağlık Sitesi | Bebek Sağlığı | Tüm Gazeteler