05.07.2015 03:09:46


Uzm. Dr. Moris Şen
Sayın Uzm. Dr. Moris Şen'in Cevapladığı Sorular
Destek Hattına Verdiği Cevaplar (%3,32)
Sayın Uzm. Dr. Moris Şen'ın yanıtladığı özel sorular burada listelenmemektedir. Özel sorulara verdiği cevap sayısı 578'dir.
Toplam 1900 cevap. Sayfa :  
..

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

..
Soru : Laboratuvar sonuçlarım - 03.02.2015 23:55:41
pct 0,205 h
pdw 15,8 h
rdwsd 42,4 h
mo# 0,2 L
eo# 0,1 h
nrbc# 0,0 L
mo 4,3 L
nrbc 0,0 L
amilaz acken 205 h, tok karna 1479 h
laktik dehidrogenaz 496 h
potasyum 5,9 h
ldl kolesterol 155 h
kolestrol 226 h

hasta 48 yasında. kan testlerinden snra pankras bt ,endoskopi, mr cp istendi ama bunların sonucları daha yok . bu labaratuvar sonucları hakkında bana biraz yardımcı olabilir misiniz ?
hastanın yakınmaları ve muayene bulguları ile çok bağlantılı bu sonuçlar. siz normal görünmeyenleri yazarak kolayına kaçmışsınız ancak tıp düşünme yöntemleri böyle değil maalesef. sadece bunları yorumlamak tuhaf yerlere götürür tartışmayı. » Devamı...
Soru : Hemogram laboratuvar sonucu - 03.02.2015 21:25:04
Hemogram laboratuvar sonucu, HCT 35,1, MCHC 31,4 VE PCT 0,33 normal mi?
bunların normal olup olmadığı sonuç kagıdınızınn yanında yazıyor zaten. bence hepsine birden bakıp değerlendirmek daha doğru olur. » Devamı...
Soru : Lenf nodu - 03.02.2015 19:50:35
Merhaba, sağ aksillada büyüklüğü 14*5 mm boyutunda olmak üzere birkaç adet lenf nodu izlendi ve sol aksillada cilt altında 5*2 mm boyutunda sınırları net seçilemeyen hipoekoik görünüm izlendi. Doktoruma güvenemedim bu yüzden size danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler.
koltuk altında lenf bezleri konuşuluyor. neden arandıklarını bilmediğimden bir yorum yapamıyacağım » Devamı...
Soru : Karaciğer değerleri - 03.02.2015 11:55:57
İlk yapılan tahlilde ast 32,alt 61 idi. 10 gün sonra yapılan tahlilde ast 41, alt 61 ve mo# değeri 52 yani hepsi sınırı aşmış olarak göründü. Zayıf,ilaç kullanmayan bir hastayım. Kolestrol, trigliserid ,şeker değerleri normal yaşım 50. Bu sonuçlar bana neyi haber vermektedir? Neden böyle olmuştur? Düzeltmek için ne yapabilirim? Hepatitlerden mi şüphe etmeliyim. Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
yanıtladım zaten.tekrar gelmiş. » Devamı...
Soru : Karaciğer değerleri - 02.02.2015 17:38:04
İlk yapılan tahlilde ast 32,alt 61 idi. 10 gün sonra yapılan tahlilde ast 41, alt 61 ve mo# değeri 52 yani hepsi sınırı aşmış olarak göründü. Zayıf,ilaç kullanmayan bir hastayım. Kolestrol, trigliserid ,şeker değerleri normal yaşım 50. Bu sonuçlar bana neyi haber vermektedir? Neden böyle olmuştur? Düzeltmek için ne yapabilirim? Hepatitlerden mi şüphe etmeliyim. Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
alt nin hafif yüksekliği söz konusu. bu teorik olarak hepatit demek ancak sizdeki değer o kadar hafifçe yüksek ki bunu ciddiye almak zor. bence yapılacak şey karaciğerde yükselme yapabilecek alkol ilaç gibi kimyasallardan uzak durarak 2 ayda bir bunlara t » Devamı...
Soru : Karaciğer değerleri yüksekliği - 02.02.2015 17:36:30
İlk yapılan tahlilde ast 32,alt 61 idi. 10 gün sonra yapılan tahlilde ast 41, alt 61 ve mo# değeri 52 yani hepsi sınırı aşmış olarak göründü. Zayıf,ilaç kullanmayan bir hastayım. Kolestrol, trigliserid ,şeker değerleri normal yaşım 50. Bu sonuçlar bana neyi haber vermektedir? Neden böyle olmuştur? Düzeltmek için ne yapabilirim? Hepatitlerden mi şüphe etmeliyim. Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Hafif alt yuksekliği teorik olarak hepatit demektir ama pratikte bu kadar az yükseklikleri önemsemeyecek kadar sık görüyoruz. bence ne kadar süre ile yüksek kaldığına bakıp öyle karar vermeli » Devamı...
Soru : Böbrek - 28.01.2015 16:21:13
Merhabalar ben ağustos ayında idrar yolu enfeksiyonu tedavisi gördüm, yalnız ses kısıklığı ile doktoruma G.C'ye gitmiştim ve usg, kan ve idrar tahlili yapıldı Usg'de dikkatimi çeken: Sol böbrek pelvikaliksiyel yapıları grade 1 ektaziktir yazısı ve idrar tahlilimde de:
Dansite: 1.024 (1.015-1.020) ph 5.0(5.0-7.0) bakteri 31(0-2) ürülojiye gidemedim ne yapmam gerek veya ne anlama geliyor tekrarlıyor muyum acaba?
hayır. bulguların pek bir anlamı yok » Devamı...
Soru : Endoskopi ve kusma kıyaslanması - 27.01.2015 21:23:23
Ben bugün kustum, çok zor bir şeydi. Kusarken, kasılma, heyecanlanma, boğulma korkusu, nefes tutma, kusmayı becerememe korkusu, kendini kontrol edememe korkusu, panik yapmak, yorgunluk, titreme, kusarken gargara sesi gelmesi, boğaz yanması, öksürme, panik olmaya bağlı evin içine kusmak gibi durumlar oldu.

Endoskopi (yemek borusu, mide, duodenum) işlemi kusmaktan daha zor diyorlar? Kusarken bile bu kadar panik oluyorum.

En kolay ve güvenli nasıl endoskopi işlemi nasıl yapılabilinir?
hafif anestezi uygulanacağı için sorun olmayacaktır » Devamı...
Soru : Gaz sıkışması - 25.01.2015 18:53:36
Hocam ben bir hafta önce karin ağrısı ile doktora gittim 2 kere kan ve ultrason girdim ve hiçbir şey çıkmadı 4 kez farklı doktor muayene etti hocam Xm laksatif verdi karnında gaz sıkıştı ve tuvalete az çıkıyorum şimdi bayağı geçti karnim fakat söyle bir sorun var sizce göğüs kafein orda bir ağrı var bir geliyor geçiyor bide boğazını biri sıkmış gibi ağrı var karnında böyle biri sıkmış gibi oluyor göbek çevresi ve son olarak bende anksiyete var Lustral kullanıyorum acaba anksiyetem mi arttı bide idrarda tek iltihap çıktı bnm adet öncesindeyim hep gaz sancısı olur.
yakınmalarınız anxiete bozukluğu ile uyumludur. idrardaki iltahap ayrı tabii » Devamı...
Soru : Karaciğer - 25.01.2015 15:30:05
Hocam benim sorum annem ile ilgili. Anneme ilk çektirdiğimiz MR'da karaciğerde kitle olduğu söylenmişti. Daha sonra İstanbul Göztepe'de gastro uzmanına getirdik. Bizden MR istedi ve yeniden MR çektirdik.

MR Raporu

Akciğerin tanısal görüntülenmesinde anormal bulgular.
Supratentorial ve infratentorial bölgelerden alınan kesitlerde akut enfarkt lehine yorumlanabilecek diffüzyon kısıtlığı alanı saptanmamıştır.

Karaciğere yönelik dinamik MR incelemesinde
Karaciğerde segment IV A lokalizasyonundaki iki adet lezyonun erken dönemde düzensiz kontrast madde tutulumu gösterdiği ve kontrastlamasının dinamik inceleme boyunca progresif şekilde arttığı lezyonu izlenmektedir. Tarif edilen lezyonların radyolojik görünümü öncelikle hemanjiomlar ile uyumludur.

İzlenen kesimlerde patolojik kontrast madde tutulumu saptanmamıştır.

Üst Abdomen MRG görüntüleme

Karaciğer büyüklüğü, konturları, parankim intensitesi normaldir. Karaciğerde segment IV A lokalizasyonunda 13X11 mm boyutunda ölçülen T1A sekanslarda düşük, T2A sekanslarda yüksek sinyal yoğunluğunda IVKM enjeksiyonu sonrası düzensiz kontrast madde tutulumu gösteren ve kontrastlanması progresif şekilde artan kitle lezyonu izlenmektedir. Kitlenin kotrastlanma paterni hemanjiom ile uyumludur. Kitlenin hemen lateralinde 5 mm boyutunda ölçülen T1A sekanslarda düşük, T2A sekanslarda yüksek sinyal yoğunluğunda IVKM enjeksiyonu sonrası erken dönemde düşük yoğunluklu kontrast madde tutulumu gösteren ve kontrastlanması progresif şekilde artan bir başka noduler lezyonu daha gözlenmektedir. Tarif edilen lezyonların radyolojik görünümü öncelikle hemanjiomlar ile uyumludur. İntrahepatik-ekstrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Portal ven ve dalları normal genişliktedir.

Safra kesesi büyüklüğü, duvar kalınlığı ve lümeni normaldir.

Dalak büyüklüğü, konturları, parankim intensitesi normaldir.

Pankreas normaldir, pankreatik kanalda genişleme saptanmamıştır.

Sürrenal bezler normal büyüklüktedir.

Her iki böbrek büyüklüğü, parankim kalınlığı ve intensitesi normaldir.

Toplayıcı sistem dilatasyonu saptanmamıştır. Bileteral böbreklerde milimetrik boyutlu basit kortikal kistler mevcuttur.

Üst abdominal büyük damarlar ve paraaortik alanlar normal olarak değerlendirilmiştir.

Gastrointestinal segmentlere ait gross patolojik bulgu saptanmamıştır.

Üst abdomende kitle, LAP, serbest veya sınırlı sıvı koleksiyonu saptanmamıştır denildi.

Sonra doktor annemden endoskopi istedi.

Daha sonra halsizlik, bitkinlik, bulantı ve dış merkezde yapılan tetkikte karaciğerde nodul saptanmış ve dış merkezden gastroskopi istenmesi üzerine endoskopi raporu:

Özofagus: Peristaltizimi azalmış, klirensi normaldi. Mukozası renk ve görünüm olarak normaldi. Z-çizgisi (özofagogastrik bileşke) dişlerden itibaren 37 cm de ve irregüler idi. Hiyatus diyafragmatikum Z-çizgisinin 1-2 cm distalinde olup derin inspiryumda özofagusa tam kavrayamıyordu.

Mide: Antrumda iken retrofleksiyon yaparak kardiya bölgesi ve LES (alt özofagus sfinteri) fonksiyonu incelendi. LES endoskopu tam kavrayamıyordu. 3 cm hiatus hernisi vardı. Midede safralı mayii ve safra reflüsü vardı. Mukoza yer yer hiperemik ve ödemli idi. Helicobacter pylori araştırmak için antrumdan doku örneği alındı. Midenin sekresyon miktarı, peristaltizmi ve tahliyesi normaldi.

Duodenum: Pilor forme, fonksiyonel olarak normaldi. Duodenom kısım mukozası normal görünümdeydi. Duodenum 2. kısım mukozası normal görünümdeydi.

Tanı: İrregüler Z line, hiatus hernisi alkalen reflü gastrit denildi.

Doktor bu seferde bağırsaklarda bir şey olup olmadığını öğrenmek için kolonoskopi istedi.

Kolonoskopi: Kolonda duvar ve lümene ait patoloji saptanmadı. Rtrofleksiyonda hemoroid pakeleri görüldü.

Tanı: Normal kolonoskopik bulgular hemoroid şeklinde.

Hocam anneme şu anda reflü teşhisi kondu, bu verilerden yola çıkarak tespitin doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Yapılanlar doğru ve mantıklıdır.Varılan sonuç da tatmin edici netliktedir. » Devamı...
Toplam 1900 cevap. Sayfa :  
..

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

..

Mezuniyet Yılı : EUTF 1982
Muayenehane Adresi :
Hastahane Adresi :
Diğer Adresi :
Muayenehane Telefonu :
Hastane Telefonu :
Diğer Telefon :
Faks :
Belgeler :
Web Adresi :
AKDKids Bornova
izmir anaokulu
www.akdkidsbornova.com
Okulum.org
Okullar ve Eğitim Hakkında Bilgi Paylaşımı
www.okulum.org
Kullanım Şartları
© 2000 - 2010 Mavi Piksel İnternet Çözümleri ve Bilgisayar Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. (232) 445 53 09 Telif hakları Mavi Piksel'e aittir.
İletişim | Forum
Doktor ve Sağlık Sitesi | Bebek Sağlığı | Tüm Gazeteler